Legendinio Vilniaus „Žalgirio“ žaidėjas ir treneris Kęstutis Latoža apie Farerų salas žino ne tik iš trumpalaikių vizitų su nacionaline Lietuvos rinktine. 67 metų futbolo specialistas 2000-2001 m. dirbo Farerų salose ir treniravo aukščiausioje lygoje žaidusią „FS Vagar“ ekipą.


Tuo metu K.Latožos treniruojamoje komandoje žaidė ir keturi Lietuvos futbolininkai: Remigijus Mikočionis, Darius Magdišauskas, Žilvinas Žudys bei Rimvydas Bakus. Pasak K.Latožos, nors prieš 18 metų Farerų salų futbolo komandose dominavo vietos futbolininkai, tačiau jau tada netrūko ir legionierių. „Iki šiol Lietuvoje gan stiprus įsitikinimas, kad Farerų salose visi vyrai yra žvejai, laisvalaikiu žaidžiantys futbolą. Bet jau tuo metu, kai man teko dirbti, aukščiausioje lygoje visos komandos buvo pusiau profesionalios, treniruotės vykdavo kiekvieną dieną, o šiais laikais, neabejoju, profesionalumo yra ir dar daugiau. Gal ne visose, bet stipriausiose Farerų salų komandose – Torshauno B36, HB, „Vikingur“ ar „Klaksvik“. Kaip ir dabar, taip ir mano laikais pajėgiausių šalies komandų gretose žaidė ne tik Farerų salų gyventojai, bet ir danai, lenkai, islandai ir net brazilai“, – teigė K.Latoža.
 
Šio futbolo specialisto treniruojama Lietuvos rinktinė 1998 m. pirmą kartą išmėgino jėgas su Farerų salų futbolininkais. Vilniaus „Žalgirio“ stadione vykusi akistata baigėsi be įvarčių. Po metų lietuviai apsilankė Farerų salose ir Torshaune po sunkios kovos 1:0 įveikė šeimininkus. „Jei reiktų vienu žodžiu apibūdinti Farerų salų futbolininkus, pasakyčiau, kad jie yra kovotojai. Matomai, tai yra užkoduota jų kraujyje, vikingų mentalitete. Šiuo aspektu jie netgi pranoksta lietuvius. Tai tvirti, atletiški, gerai fiziškai pasiruošę futbolininkai. Aišku, tas geras fizinis pasirengimas nereiškia, kad jie prilygsta aukščiausios klasės komandoms, bet pagal Farerų mastelius tai yra stiprūs žaidėjai, – samprotavo K.Latoža. – Manau, kad Lietuvos komandos geriau valdo kamuolį, žaidėjai yra techniškesni, bet Farerų salų futbolininkai savo technikos spragas užkamšo fizine kova. Jie labai mėgsta įvelti varžovus į mikrodvikovas, kontaktinį futbolą. Savo žaidimą grindžia tolimais, aukštais perdavimais, labai pavojingi prie standartinių padėčių, nes moka ir gali kovoti dėl kamuolio oro dvikovose. Bent jau taip buvo prieš 18 metų, tačiau iš to, ką teko matyti bei skaityti paskutiniu metu, susidariau įspūdį, kad ryškesnių pokyčių jų futbole neįvyko.“
 
Rimtu iššūkiu visiems Farerų salų komandų priešininkams tampa ir šios šalies klimatas. „Svečių komandoms reikia laiko, kad prisitaikytų prie oro sąlygų. Vasaros ten būna vėsios, lietingos. Tačiau įprastai didžiausiu iššūkiu tampa labai stiprus vėjas. Vis dėlto, aplink salas plyti Atlanto vandenynas, vėjas košia visomis kryptimis, savotiškai sūkuriais. Lietus ir vėjas gali labai apsunkinti kombinacinį žaidimą, su kamuoliu būti ir tiksliais jį perduoti komandos draugui tampa tikru iššūkiu. Kai žaidėme Farerų salose su Lietuvos rinktine 1999 metais, vėjas buvo toks stiprus, kad žaidėjai per ašaras ir stambius lietaus lašus sunkiai orientavosi aikštėje, o mūsų vartininkas Gintaras Staučė per pertrauką skundėsi, kad neįžiūri kamuolio. Tačiau parodę charakterį mes vis tiek laimėjome“, – prisiminė K.Latoža.
 
Liepos 10 d. UEFA Europos lygos pirmojo atrankos etapo rungtynėse FK „Žalgiris“ Torshaune susitiks su Farerų salų vicečempione „KI Klaksvik“ ekipa. Savo laiku su būsimais žalgiriečių varžovais susitikti futbolo aikštėje teko ir K.Latožai. „Tuo metu tai buvo vienas garsiausių ir tituluočiausių Farerų salų klubų, aršiai konkuravęs su sostinės Torshauno ekipomis. Tiesa, po kelių metų prasidėjusi kartų kaita nusmukdė Klaksviko komandą, tačiau dabar ji ir vėl yra tarp Farerų salų klubinio futbolo lyderių. Vis dėlto, Lietuvos ir Farerų salų komandų tarpusavio rungtynių istorija rodo, kad mums tai yra gan parankus varžovas. FBK „Kaunas“, Panevėžio „Ekranas“ ir „Trakai“ laimėjo visas dvikovas su Farerų salų komandomis. Tikiuosi, kad ir „Žalgiris“ pratęs šią tradiciją, – vylėsi buvęs legendinis „Žalgirio“ žaidėjas bei treneris. – Tačiau nebus paprasta, nes reikės grumtis ne tik su stipriais, fiziškai gerai pasirengusiais, kovingais varžovais, bet ir su gamtiniais kataklizmais. Ne paskutinį vaidmenį šiose rungtynėse suvaidins ir sudėtinga kelionė į Farerų salas. Vis dėlto, aš nuoširdžiai tikiu, kad „Žalgiris“ yra pajėgus peržengti šį barjerą. Tik jokiu būdu negalima atsipalaiduoti, nes lengva Farerų salose tikrai nebus.“
 
Atsakomosios UEFA Europos lygos pirmojo atrankos etapo rungtynės su „KI Klaksvik“ ekipa liepos 19 d. vyks Vilniaus LFF stadione. Jų pradžia – 20 valandą.