Rugsėjo 24 d. (sekmadienį) Panevėžyje įvyksiantis Lietuvos futbolo federacijos (LFF) taurės turnyro finalas „Žalgirio“ futbolo klubui bus jau 17-as. Reprezentacinė Vilniaus komanda iki šiol dėl trofėjaus lemiamose dvikovose kovojo 16 kartų ir pasiekė 11 pergalių. Pagal šiuos rodiklius Lietuvoje „Žalgiris" yra absoliutus lyderis.


Pirmą kartą Lietuvos komandos dėl federacijos taurės susigrūmė 1947 metais. Rugpjūčio 31 d. Vilniuje susitiko Kauno „Lokomotyvas“ ir Šiaulių „Vėliava“. Rungtynes 3:2 laimėjo ir taurę iškovojo Kauno komanda. Tais metais „Žalgirio“ futbolo klubas žengė pirmuosius žingsnius Sovietų Sąjungos pirmenybėse, o Lietuvos čempionatuose bei kitose šalies varžybose debiutavo tik 1990 metais. Nors tuo metu komandoje žaidė legendinio „Žalgirio“ kartos futbolininkai – Valdas Ivanauskas, Arvydas Janonis, Robertas Tautkus, Vladimiras Buzmakovas, Valdemaras Martinkėnas ir kt., bet pirmajame savo LFF taurės turnyro finale „Žalgiris“ po baudinių serijos 3-4 nusileido Klaipėdos „Sirijaus“ ekipai.
 
Pirmą pergalę LFF taurės turnyro finaluose „Žalgiris“ įsirašė 1991 m. Kaune vykusiose rungtynėse žalgiriečiai po vienintelio Aurelijaus Skarbaliaus įvarčio įveikė Šiaulių „Tauro“ komandą. Beje, nugalėtojų gretose žaidė ir tuo metu vos 16-os sulaukęs dabartinis Lietuvos nacionalinės vyrų futbolo rinktinės strategas Edgaras Jankauskas.


 
Iki 1996 m. „Žalgiris“ dar keturis kartus žaidė LFF taurės turnyro finale. 1993 ir 1994 m. žalgiriečiai lemiamose rungtynėse įveikė Klaipėdos „Sirijų“ ir Panevėžio „Ekraną“, o 1992 ir 1995 m. buvo priversti pripažinti Vilniaus „Lietuvos Makabi“ ir Kauno „Inkaro“ pranašumą.
 
1995–1996 m. LFF taurės turnyre „Žalgiris“ pirmą kartą nepasiekė finalo. Šių varžybų pusfinalyje žalgiriečiai bendru dviejų rungtynių rezultatu 2:4 nusileido Šiaulių „Kareda-Sakalas“ ekipai. Beje, finale Šiaulių komanda, kurioje žaidė ir legendinis žalgirietis Stasys Baranauskas, 2:0 įveikė „Inkaro“ ekipą.
 
Tačiau po metų „Žalgiris“ LFF taurės pusfinalyje atsirevanšavo (2:0 ir 2:1) nugalėtojų titulą gynusiai „Kareda-Sakalas“ ekipai ir vėl iškopė į finalą. 1997 m. gegužės 14 d. Alytuje vykusiose LFF taurės turnyro finalinėse rungtynėse Donatas Vencevičius 74 min. realizavo 11 m baudinį ir nulėmė „Žalgirio“ pergalę prieš Kauno „Inkaras-Grifas“ ekipą. Tada pirmą kartą LFF taurę į viršų kėlė ir dabartinis „Žalgirio“ komandos trenerių štabo narys Andrius Skerla.

 
Kito šanso pasigrumti finale dėl taurės teko laukti kelerius metus. 1997–1998 m. turnyre „Žalgiris“ suklupo ketvirtfinalyje, o 1998–1999 m. – pusfinalyje. 2000 ir 2001 m. „Žalgiris“ du kartus iš eilės žaidė finale, bet abu sykius liko be trofėjaus – vienodu rezultatu 0:1 nusileido Panevėžio „Ekranui“ ir Klaipėdos „Atlantui“. Pergalės šampano skonį žalgiriečiai prisiminė 2003 m. Tais metais įvyko du LFF taurės turnyro finalai. Pirmame žalgiriečiai nedalyvavo, bet antrame iššovė pergalingą salvę. Spalio 18 d. Utenoje „Žalgiris“ 3:1 nugalėjo Panevėžio „Ekraną“ ir penktą kartą klubo istorijoje tapo LFF taurės turnyro nugalėtoju.


 
Šeštojo titulo reikėjo laukti beveik dešimtmetį. Po 2008 m. klubą ištikusio finansinio kracho naujam gyvenimui pakilęs „Žalgiris“ į LFF taurės turnyro finalą sugrįžo 2012 m. Sunkiai kelią į viršūnę prasiskynę žalgiriečiai lemiamose turnyro rungtynėse Marijampolėje po baudinių serijos 3-1 įveikė tuometinius šalies čempionus ir taurės savininkus Panevėžio „Ekrano“ futbolininkus. Šia pergale džiaugėsi ir šį sekmadienį dėl dar vieno trofėjaus su „Žalgiriu“ į kovą stosiantys futbolininkai – Armantas Vitkauskas, Egidijus Vaitkūnas, Mantas Kuklys ir šiuo metu trenerių štabe dirbantis A.Skerla.

 
Po pergalės 2012 m. „Žalgiris“ LFF taurės finale žaidė dar penkis kartus. Iš „Ekrano“ perimtą trofėjų žalgiriečiai gynė dvikovose su „Šiauliais“, Gargždų „Banga“, Klaipėdos „Atlantu“, FK „Trakais“ ir Marijampolės „Sūduva“. Per šią laimėtų finalų seriją „Žalgiris“ iš viso įmušė 10, o į savo vartus praleido tik 4 įvarčius. Beje, paskutiniai trys LFF taurės finalai baigėsi „sausomis“ žalgiriečių pergalėmis. 

FAKTAI
 
Iš viso „Žalgiris“ per 16 rungtynių LFF taurės turnyro finaluose įmušė 21 įvartį ir praleido 12. Rezultatyviausiai finaluose žaidė 3 įvarčius 1994 m. pelnęs Darius Maciulevičius, 2 kartus finaluose pasižymėjo Linas Pilibaitis, dar 15 žalgiriečių pelnė po vieną įvartį.

Tris kartus „Žalgiriui“ finale teko išmėginti laimę baudinių serijoje. 1990 m. sėkmė šypsojosi varžovams, bet 2012 ir 2013 m. tvirtesnius nervus pademonstravo žalgiriečiai. Du kartus žalgiriečiai pergalę išplėšė rungtynių pratęsimo metu. 1991 m. Kaune pergalingą įvartį 103 min. pelnė A.Skarbalius, o 2016 m. pavasarį Telšiuose trofėjų komandai pelnė 99 min. pasižymėjęs Linas Klimavičius.
 
„Žalgirio“ vartininkas A.Vitkauskas su komanda nuo 2012 m. dalyvavo visuose LFF taurės turnyro finaluose, tiesa, 2015 m. pergalę prieš Klaipėdos „Atlantą“ stebėjo nuo atsarginių žaidėjų suolelio. Beje, 2009 m. jis LFF taurę laimėjo su Marijampolės „Sūduva“. E.Vaitkūnas ir M.Kuklys penkis kartus žaidė finale ir penkis kėlė į viršų taurę.
 
Visgi, absoliutus „Žalgirio" laimėtų LFF taurių rekordininkas yra A.Skerla. 1997, 2012 ir 2013 m. laimėjęs šį trofėjų kaip „Žalgirio" žaidėjas, nuo 2014 m. jis kolekcionuoja pergales būdamas vyriausiojo trenerio asistentu.